8 DŮVODŮ PROČ ZAŘADIT MORINGU DO VAŠEHO JÍDELNÍČKU

noname_5

Co je to moringa?

Moringa olejodárná (Moringa oleifera) je cizokrajná léčivá rostlina, která v poslední době získává na popularitě pro své vysoké výživové hodnoty, protizánětlivé účinky, antioxidanty a mnoho dalších zdravotních přínosů.

Moringa je malý strom, který je původem z Asie. Vyskytuje se především v Indii, Nepálu a Pákistánu, ale také na africkém kontinentu, kde se po několik generací používá pro léčbu a prevenci před nemocemi jako diabetes, kardiovaskulární onemocnění, anémie, artritida, onemocnění jater, respirační onemocnění, onemocnění kůže a zažívací poruchy. Moringa je populární především pro využitelnost všech částí rostliny (lusky, kořeny, květy, listy, semena i plody). U nás ji najdeme především ve formě přírodního prášku, který je vyroben z listů.

PROČ UŽÍVAT MORINGU?

 1. Moringa je bohatým zdrojem vitamínů, minerálů a aminokyselin. Obsahuje významnou část vitamínu A, C a E, vápník, draslík a proteiny.

 2. Obsahuje antioxidanty ničící volné radikály, molekuly, které způsobují oxidační stres, poškozují buňky a způsobují záněty.

 3. Pomáhá redukovat některé symptomy cukrovky. Působí efektivně ve snižování lipidových a glukózových hladin.

 4. Ochraňuje kardiovaskulární systém. Snižuje úroveň cholesterolu a částečně kontroluje lipidy.

 5. Moringa napomáhá zdraví mozku a kognitivním funkcím díky obsahujícím antioxidantům a neuro-zesilovacím vlastnostem. Používá se jako prevence před Alzheimerovou chorobou (viz. http://annalsofneurosciences.org/journal/index.php/annal/article/viewArticle/105/465). Napomáhá mentálnímu zdraví, například v depresi nebo psychóze.

 6. V listech a květech moringy se nachází vysoká koncentrace polyfenolů, které ochraňují játra před oxidací, toxicitou a poškozením. Olej z moringy může navrátit jaterní enzymy do normální úrovně.

 7. Obsahuje antibakteriální a antifungální vlastnosti, které bojují s infekcemi v těle. Jsou účinné především v boji s houbami, které způsobují infekce na kůži a s kmeny bakterií, které jsou zodpovědné za infekce krve, zažívacího systému a močového traktu.

 8. Moringa má krve srážející vlastnosti, které napomáhají léčení ran a může urychlit dobu zacelování rány.

recept s moringou pro inspiraci

Moringa smoothie

Ingredience:

 • 1 čajová lžička prášku moringy
 • 1 banán
 • 1 hrnek čerstvého ananasu
 • ½ hrnku borůvek
 • 1 oloupaný pomeranč
 • 1 hrnek filtrované vody nebo kokosové vody
 • můžete přidat ¼ avokáda, 2 lžičky kokosového oleje nebo třeba listy kadeřávku

Experimentujte a objevte jak moringa chutná právě Vám. Tento recept slouží spíše pro inspiraci.

Postup:

 1. Přidáme všechny ingredience do mixéru
 2. Mixujeme dokud nemáme hladkou konzistenci

A je hotovo! J

Kapky joalis

Kapky Joalis Jedná se o preparáty, jejichž hlavní předností je zpracování pomocí informační technologie, která optimalizuje lidský organismus. Z čeho se skládají? Jsou to doplňky

Celý článek »